26/11/2019

Інвестиційно-будівельна компанія «ОБРІЙ» за співпраці Агенції urban curators розробили концепцію Проєкту з благоустрою частини житлового кварталу у Шевченківському районі Києва. За кілька тижнів вона буде представлена мешканцям для ознайомлення і надання зворотного зв’язку.

Екскурс в історію

У 2019 році ІБК ОБРІЙ розпочав реновацію доволі відомого довгобуду столиці по вул. О. Теліги, 25, давши йому назву UNO City House. Ба більше, на підставі низки звернень, компанія планує втілити у життя проєкт з «оздоровлення» території прилеглого до будівництва кварталу, зробивши його більш комфортним та безпечним для різних груп населення.

«З моменту заходу на будівельний майданчик до нас почали звертатися мешканці прилеглих будинків із проханнями: десь ями залатати на асфальтовому покритті, чи земельки завести на ділянку. Цей перелік дедалі збільшувався. Люди звертали нашу увагу на недостатнє озеленення, убогість наявної інфраструктури, хаотичне паркування автівок, досить пожвавлений рух машин на внутрішньоквартальних проїздах тощо. І ми дійшли висновку, що одними точковими допомогами не обійтися. Скільки б корисних справ ІБК ОБРІЙ не зробив би в сукупності, питання «оздоровлення» даної території необхідно вирішувати комплексно. Лише у такому випадку ми зможемо охопити досить широкий спектр напрямків і створити дійсно комфортне, безпечне людиноцентричне публічне середовище», – коментує Олеся Перчак, заступник директора з комерційних питань Інвестиційно-будівельної компанії «ОБРІЙ».

UNO City House зводиться на території, забудова якої відбувалась ще у 1959-1963 роках. Основу її становили п’ятиповерхові будинки. З того часу такому складнику як суспільний міський простір не приділялось досить системної уваги. Облаштування території й об’єкти інфраструктури поступово застарівали та виходили з ладу. Простір загального використання не підлаштовували під зміни в суспільному житті. Тож не дивно, що наразі він не відповідає критеріям якісного публічного простору, що враховує наявні потреби мешканців.

Ініціатива 
Зважаючи на це Інвестиційно-будівельна компанія «ОБРІЙ» виступила з ініціативою створення проєкту, який має на меті виправити цю ситуацію. А саме, перетворити наявний простір на те, чим він мусить бути – на простір для людей. Для дослідження та розробки концепції благоустрою було залучено Urban curators — незалежну агенцію, що поєднала однодумців у галузях урбаністики, архітектури, економіки та соціології міста.

Робота над проєктом передбачає декілька вагомих та послідовних етапів. Перший з них – дбайливе спостереження та ретельне вивчення міського життя ділянки, що обмежується вулицями Олени Теліги, Щусєва, Академіка Грекова та Ольжича та особливостей самої місцевості. Саме йому було присвячено кілька тижнів вересня. Урбаністи проаналізували схеми руху громадського транспорту, інтенсивність автомобільного руху, інфраструктуру, основні маршрути пішоходів, неформальні пішохідні зв’язки, озеленення, детальний план забудови території та функціональне насищення житлового масиву тощо.

Висновки дослідження

«Висновки, яких дійшли урбаністи, підтверджують справедливість зауважень мешканців. Суперечностей немає. Поміркуйте самі, серед основних пунктів результату дослідження маємо наступні: 
• на території кварталу благоустрій підпорядкований зручності автомобільного руху: асфальт займає 47% від загальної площі; виділені пішохідні зони відсутні; 
• спостерігається висока інтенсивність автомобільного; для скорочення шляху чи уникнення тягучок на автомагістралях, водії використовують внутрішньоквартальний проїзд, який проєктувався без урахування високого рівня автомобілізації, і перетинають його на достатньо високій швидкості; 
• досить висока інтенсивність пішохідного руху через квартал; водночас, організованих пішохідних комунікацій замало: люди ходять всюди, де їм зручно, часто обираючи небезпечні (разом з автомобілями) або брудні (по газонах) шляхи. 
• рівень озеленення ділянки перевищує норму у 4 рази; однак через відсутність ландшафтного дизайну, зелені зони не виконують функції відпочинку та дозвілля, а інколи навіть є бар’єрами для руху пішоходів, влітку затінюють вечірнє освітлення, перетворюються на смітники та небезпечні для дітей ділянки; 
• інфраструктура формально є, але вона застаріла та її замало; у кварталі немає організованих зон відпочинку; майже відсутні урни для сміття; 
• під час проєктування кварталу рівень автомобілізації був в рази нижчим; його внутрішні території не пристосовані для паркування наявної кількості автомобілів; мешканці паркуються на газонах, майданчиках для розвороту автотранспорту, господарчих майданчиках і вздовж проїздів», 
– поділилася Олеся Перчак.

Найближчі плани 

Висновки, яких дійшли спеціалісти з urban curators , досліджуючи громадський простір, та відповідні пропозиції лягли в основу концепції проєкту «Простір для людей» . За кілька тижнів вона наочно буде представлена за адресою: вул. О. Теліги, 25. Тож усі охочі зможуть детально ознайомитися з основними пропозиціями розробників щодо організації спільного простору. Навіть більше, можна буде надати коментарі чи побажання, скориставшись поштовою скринькою, розташованою поруч, або ел. поштою prostir@unocityhouse.com.ua. Адже цей етап не менш значущий для підготовки проєкту, реалізацію якого незабаром спостерігатимемо.